Plan suplementacji dla nastolatków

Na treningi sportowe, mające na celu zwiększenie siły i masy mięśniowej coraz częściej decydują się nastolatkowie. Wiele osób zastanawia się, czy w tym wieku można korzystać z odżywek i suplementów diety, z których korzystanie uznawane jest przez dorosłych sportowców za konieczne.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, że odżywki i suplementy diety przeznaczone są dla osób, które ukończyły 16 rok życia. Młodsi nastolatkowie nie powinni zatem z nich korzystać. Tym, którzy osiągnęli właściwy wiek, warto zapewnić odpowiednią pomoc w doborze odpowiednich dla nich preparatów. Przede wszystkim należy przedstawić te produkty, które nie są odpowiednie dla młodych pasjonatów sportu. Odradzane są w szczególności suplementy, które zawierają związki hormonalne, na przykład prohormony. W tym wieku stężenie hormonów wzrostu czy testosteronu jest w organizmie bardzo wysokie, dlatego nie trzeba obawiać się o ich niedobór. Nastolatkom polecane są w szczególności suplementy zawierające witaminy i minerały. Te składniki odżywcze są bardzo ważne podczas uprawiania sportu, natomiast nastolatkowie nierzadko doświadczają skutków ich niedoborów, między innymi ze względu na brak właściwej diety. Oczywiście, podstawą powinien być jednak zdrowy jadłospis.

Ponadto zaleca się, aby suplementy diety i odżywki były przez nastolatków stosowane pod kontrolą dorosłych. W ten sposób można zapobiec wielu problemom, wynikającym na przykład z sięgania po preparaty niedozwolone bądź stosowania zbyt dużych dawek preparatów.