Plan suplementacji dla początkujących sportowców

Początkujący sportowcy często zastanawiają się nad tym, jakie suplementy diety będą dla nich odpowiednie. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jakie preparaty są im polecane przez specjalistów.

Przede wszystkim należy zadbać o wybór odpowiedniej odżywki białkowej albo węglowodanowo-białkowej. Głównym celem odżywek białkowych jest zahamowanie katabolizmu białek, do którego często dochodzi po intensywnym wysiłku, jeżeli nie zadba się o dostarczenie organizmowi odpowiednich składników. Suplementacja dobrymi odżywkami białkowymi wspomaga zatem budowę masy mięśniowej, co jest jednym z najważniejszych celów osób rozpoczynających treningi. Szczególnie polecane są preparaty zawierające białka serwatkowe, ponieważ to właśnie ten rodzaje biała charakteryzuje się największą zawartością aminokwasów rozgałęzionych. Odżywki węglowodanowo-białkowe są polecane przede wszystkim wtedy, gdy nie ma możliwości spożycia dobrego posiłku. W pozostałych sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest osobne stosowanie odżywek białkowych i węglowodanów. Osoby rozpoczynające treningi nie powinny także zapominać o dobrych zestawach witamin i minerałów. To właśnie one zapobiegają groźnym dla zdrowia niedoborm, o które nietrudno w trakcie intensywnych treningów. Dzięki tego typu preparatom można poprawić swoją odporność i ułatwić organizmowi regenerację potreningową.

Oczywiście, decydując się na stosowanie jakichkolwiek odżywek oraz suplementów diety warto wybierać preparaty pochodzące wyłącznie od sprawdzonych producentów.